Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej - uroczystości w Podlaskiem
Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie władze Białegostoku i województwa uczciły 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Oficjalne obchody miały miejsce także na ziemi łomżyńskiej i w Gibach przy pomniku ofiar Obławy Augustowskiej.
Upamiętnienie 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Białymstoku
Polacy świętują rocznicę zakończenia wojny, ale konflikty zbrojne trwają dalej - przypominał w Białymstoku marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Ta historia, która jest za nami, ona jednak jest też obok nas. Sytuacja naszych sąsiadów z Ukrainy pokazuje, że oni zmagają się z tym samym, co wydawało się, że już nigdy w wolnej Europie nie powinno się wydarzyć. Warto tę historię pamiętać, warto ją uczcić właśnie dlatego, żeby nigdy więcej w naszym kraju takich sytuacji nie było - mówił Łukasz Prokorym.
Ostatnie lata dobitnie pokazują, że hasło "nigdy więcej wojny" wciąż jest aktualne - dodał zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
W 1945 roku zakończyła się wojna i wtedy ci, którzy żyli, myśleli, że więcej tego typu konfliktów zbrojnych już nie będzie. Niestety, współczesny świat jest taki, że tych wojen nie brakuje w różnych miejscach, nie tylko tutaj, niedaleko, za naszą wschodnią granicą. To hasło "nigdy więcej wojny" jest cały czas aktualne i w świecie idealnym chcielibyśmy, żeby tego typu wydarzeń nie było, ale jak widać, nie jest to takie proste - mówił Rafał Rudnicki.
W Łomży także uczczono rocznicę zakończenia wojny
Oficjalne uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej na ziemi łomżyńskiej zorganizowano w Piątnicy, gdzie ponad 60 lat temu ustawiono pomnik - głaz upamiętniający żołnierzy - obrońców z 1939 r. Był apel pamięci, salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego przemówienia i składanie kwiatów, a potem turniej strzelecki, który od czwartku (8.05) już oficjalnie nosi imię ppłk Ludwika Zalewskiego. Rozgrywany jest on już od kilkunastu lat z okazji majowych świąt.
Zapraszamy przedstawicieli ze wszystkich samorządów powiatu łomżyńskiego, żeby tą strzelecką salwą uczcić wszystkie święta, począwszy od 1 maja, przez 2, 3, aż po 8, kiedy świętujemy zakończenie II wojny światowej - mówi prezes Stowarzyszenia Klub Fort ppłk Ryszard Matuszewski.
To właśnie na strzelnicy "Forty" odbywają się te zawody, a w tym roku poprzedziło je odsłonięcie tablicy poświęconej twórcy strzelnicy, a jednocześnie byłemu dowódcy łomżyńskiej jednostki wojskowej i senatorowi VI kadencji ppłk Ludwikowi Zalewskiemu.
Uroczystości w Gibach
Uroczystości 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyły się przy symbolicznym pomniku ofiar obławy augustowskiej w Gibach.
Odczytano Apel Poległych. Przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, instytucji i lokalnych samorządów, organizacji patriotycznych a także weteranów walczących w czasie II wojny światowej złożyli kwiaty przed 10 metrowym krzyżem na wzgórzu w Gibach.
To jest miejsce, które upamiętnia obławę augustowską, a więc to był prawdziwy koniec drugiej wojny światowej i to chcemy wszystkim pokazać - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.
Lech Parell dodał, że pomnik obławy augustowskiej jest doskonałym przykładem, na którym można pokazać polską perspektywę kończącej się II wojny światowej.
Druga wojna światowa i jej zakończenie dla Holendrów, dla Francuzów, dla Brytyjczyków to jest dzień jednoznacznie radosny. U nich mogą strzelać korki od szampana, u nich mogą być fajerwerki. My musieliśmy się uśmiechać, ale przez łzy, bo dla nas zakończenie drugiej wojny światowej było oczywiście końcem potwornej okupacji niemieckiej, końcem komór gazowych, końcem ulicznych rozstrzeliwań, ale było wpadnięciem pod but sowiecki - mówił Lech Parell.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że taka zależność oznaczała terror, niepełną suwerenność, morderstwa, prześladowania i brak demokracji.
II wojna światowa trwała sześć lat. Była największym i najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne toczyły się na terytorium 40 państw. Ogólne straty ludności szacuje się na ponad 50 milionów osób poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska utraciła ok. 5,8 miliona obywateli, w tym ok. 3 milionów obywateli pochodzenia żydowskiego. Straty ujęte procentowo w stosunku liczby ludności w Polsce były najwyższe na świecie.
Obława augustowska to - jak podkreślają historycy - największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia dokonana na Polakach. Oddziały NKWD i Smierszu 12 lipca 1945 r. rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.
Do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało, gdzie są ich groby. Wzgórze Krzyży w Gibach jest traktowane jako symboliczny grób ofiar obławy.