Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 85. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir

Obchody 85. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir

autor: Adam Dąbrowski, Grzegorz Pilat, Marcin Gliński

9.02.2025, 07:14, akt. 18:18

W ten sposób chcą upamiętnić tych, którzy wbrew własnej woli trafili na nieludzką ziemię. W Podlaskiem sybiracy, ich rodziny, władze naszego regionu oraz mieszkańcy upamiętniąją 85. rocznicę wywózek Polaków w głąb Rosji.

85. rocznica wywózek w Białymstoku, 9.02.2025, fot. Grzegorz Pilat
85. rocznica wywózek w Białymstoku, 9.02.2025, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
85. rocznica sowieckich wywózek w Sejnach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
85. rocznica sowieckich wywózek w Pogórzu - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
85. rocznica wywózek w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sybiracy, ich rodziny, władze miasta i regionu oraz mieszkańcy Białegostoku złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem poświęconym "Bohaterskim Matkom Sybiraczkom" przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.


"Światło pamięci" w Białymstoku

Akcja "Światło Pamięci" jest organizowana przez to muzeum od kilku lat jako jeden z elementów obchodów w Białymstoku kolejnych rocznic deportacji. Znicze ustawiono na torach, które znajdują się są bezpośrednio koło muzeum, a prowadzą w kierunku dawnego dworca Białystok Fabryczny, skąd ruszały na wschód transporty z deportowanymi na Sybir mieszkańcami Białegostoku.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński powiedział, że te tory jak i budynek po dawnych magazynach wojskowych, na bazie którego powstał obiekt Muzeum Pamięci Sybiru, były świadkami tamtych wydarzeń. - Po tych torach, 10 lutego miały ruszyć (na wschód) pociągi z naszymi obywatelami - dodał.

Historycy i badacze podają, że w pierwszej wywózce, największej z czterech, które miały miejsce w latach 1940-41, deportowano ok. 140 tys. osób. Władze Białegostoku wielokrotnie podkreślały wcześniej, że w pierwszej deportacji sowieci wywieźli jedną piątą ówczesnych mieszkańców miasta i okolic, a prześladowaniami była dotknięta niemal każda rodzina. Prof. Śleszyński dodał, że konkretnych danych nie ma.






Uroczystości w Sejnach

O pamięć dla ofiar pierwszej masowej zsyłki na Sybir apelowali w Sejnach uczestnicy 85. rocznicy tamtych wydarzeń. Pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych zebrali (9.02) się m.in. żołnierze, samorządowcy i mieszkańcy miasta.  

Nie zabrakło Apelu Poległych, Salwy honorowej i złożenia kwiatów pod pomnikiem.


Poseł Jarosław Zieliński, przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych przypomniał, że to naród rosyjski polskiemu narodowi zgotował ten los.  


Powinniśmy my dzisiaj, po tych doświadczeniach historycznych, wciąż o tamtych wydarzeniach pamiętać.  To jest nasza powinność: ludzka, narodowa, moralna, obywatelska wobec tych, którzy cierpieli, którzy ginęli, za wolność Polski z której dzisiaj korzystamy. To jest także dla nas przestroga - mówił Jarosław Zieliński.


Hołd bohaterom oddał także poseł Jacek Niedźwiedzki.


Z głębokim wzruszeniem i pokorą chcę oddać hołd wszystkim tym, którzy 85 lat temu zostali wyrwani ze swojej ziemi. Pierwsza masowa zsyłka na Sybir, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku, była jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w naszej narodowej historii - mówił Jacek Niedźwiedzki.



"Obchody Dnia Sybiraka" w Łomży

Główna część uroczystości miała miejsce w Pogórzu, przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru odsłoniętym w sąsiedztwie Centrum Kultury Gminy Łomża.

Sąsiaduje on z dwiema kolumnami, na których umieszczono nazwiska wszystkich zesłańców, których udało się zidentyfikować.


To było kilkaset osób, a to oznacza, że praktycznie z każdego domu w Podgórzu ktoś został wywieziony przez sowieckiego okupanta i nie wszystkim udało się wrócić - mówił wójt gminy Łomża Piotr Kłys.


Jak tłumaczy historyk dr Krzysztof Sychowicz, sowieci przez dwa lata okupacji tych ziem byli bardzo dokładni i skrupulatni. Najpierw wysyłali na Sybir osadników wojskowych i leśników, potem zidentyfikowanych członków ich rodzin, a następnie także tych, których podejrzewali o działanie przeciwko władzy radzieckiej.


Nie wszystkim deportowanym udało się dotrzeć nawet na miejsce zsyłki. Umierali z głodu i zimna już w bydlęcych wagonach, w których ich wieziono. A ich ciała bez żadnego szacunku były wyrzucane przy torach i znaczyły polski szlak na wschód - mówiła Danuta Komorowska, nowa prezes łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków.


Uroczystościom w Podgórzu towarzyszyło spotkanie w Centrum Kultury Gminy Łomża i tematyczna wystawa udostępniona przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.



85. rocznica wywózek Polaków w głąb Rosji w Sokółce

Będą wspominać tych, których wiele dekad temu wywieziono w głąb Związku Sowieckiego. Mieszkańcy Sokółki i lokalni samorządowcy wezmą udział w uroczystościach z okazji 85. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód.

O 15:00 w Sanktuarium Najświętszego Ciała i Krwi w Sokółce odbędzie się msza święta w intencji wywiezionych, a po niej uczestnicy uroczystości spotkają się przy pomniku Sybiraka. Tam będą przemówienia, modlitwa za zmarłych i żyjących sybiraków oraz złożenie kwiatów.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.


| red: gl, tk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bieg Pamięci Sybiru rozpoczyna obchody 85. rocznicy wywózek Polaków w głąb Rosji [zdjęcia]

8.02.2025, 07:11

Ponad tysiąc biegaczy uczciło w sobotę (8.02) wieczorem w Białymstoku zesłańców na Sybir wywiezionych tam przez sowietów w 1940 roku. VII Bieg Pamięci Sybiru to element obchodów 85. rocznicy pierwszej wywózki, która przypada w poniedziałek 10 lutego.


Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, Wrocławiu i w formie wirtualnej upamiętni ofiary wywózek na Wschód

30.01.2025, 15:26

Ok. 2 tys. osób może wziąć udział w Biegu Pamięci Sybiru upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód. Bieg 8 lutego odbędzie się w Białymstoku, 15 lutego we Wrocławiu, a w formie wirtualnej potrwa do końca miesiąca. Na medalach w tym roku jest maszyna do szycia, którą rodzina Sitarskich zabrała na Sybir.


Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka w Białymstoku

17.09.2024, 09:02

We wtorek (17.09) w całym kraju obchodzimy 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Tego dnia przypada również Światowy Dzień Sybiraka.





ZNAJDŹ NAS








Biuro RPO mieści się na Wydziale Prawa UwB, 3.04.2025, fot. Marta Nazarko
BIAŁYSTOK
3.04.2025, 18:49, akt. 4.04.2025, 10:19

Biuro RPO w Białymstoku ma ręce pełne roboty












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok